DAVID MALAN: Pekala. Bu CS50 olduğunu. Ve bu haftanın yedi başlangıcıdır. Yani bugün, belki de minnetle, bizim geçiş başlar alt seviyesinden C programlama dünyası daha yüksek bir seviyeye web programlama dünyası. Ve bu, biz bir göz atacağız İnternet çalıştığını tam olarak nasıl, ne bu makineler ve bu internets Şimdi yıllardır kullanmakta olduğunuz Aslında doğru başlık altında yapmak nasıl tüm iyi anlaşılması nasıl yapabilirsiniz çalışır ve sizin için çalışmasını sağlamak. Bu amaçla doğru, neden biz yapmayız Bir TV şovu bir klibin ilk bakmak Bizi başlamak olacak denilen Numb3rs, İnternet çalıştığını tam olarak nasıl. [VİDEO OYNATMA] -Bu Bir 32-bit IPP4 adresi var. -IP. Bu internet olduğunu. 

-Özel Ağı. Bu Amita özel ağ var. Ah, o kadar şaşırtıcı. 

Oh, Charlie. 

-Bu Bir ayna IP adresi var. O bize seyretmek izin ne o gerçek zamanlı olarak yapıyor. [SON VİDEO OYNATMA] DAVID MALAN: Yani bütün var O televizyon gösterisi ile yanlış bir sürü. Peki tam olarak ayrı alay edelim İlk tür şeylerden biri Biz sarın olamaz eğer görmek çevresinde bizim zihinlerimiz. Son çerçeve Yani Bu gösterinin bu film, Bu bir, burada hangi Bu önermek gibi görünüyor bazı hacker kullanarak ne Bazı sistem içine almak için. 

Ama hayır. Bu yakınlaştırmak ise kaynak kodu, hangi Bir dil içinde Objective C olarak adlandırılır Hangi iPhone uygulamaları, iPad uygulamaları, ve Mac OS uygulamaları yazılır, Bu görürsünüz çizim programı çeşit için bir değişken olarak bir mum boya vardır. 

Peki ayrıca, olabilir Burada bu adresi fark var. Şimdi, bu bir yanlış olduğunu. Ve bu muhtemelen kasten seçilmiştir geçersiz adres olmaya böylece Aslında bir yerde yol açmaz TV izleyici aslında ziyaret ederse. Ama burada bu sayı, şey şey dot bir şey dot dot şey nedir genellikle bir IP adresi olarak da bilinir. Ve aslında bir iyi Daha fazla bu konuya segue genel olarak bilinen IP, internet protokolü. Yani en azından muhtemelen ettik daha önce bu cümleyi duydum. Ama IP veya internet nedir Eğer bunu bugün protokolü anlamak? Biz sorduk, eğer Oran, vardır ellerin gösterisi, size en Muhtemelen dedi kelimeler önce adres IP. Peki ne demek istedin? 

İZLEYİCİ: [duyulamaz]? DAVID MALAN: Bu nedir? HEDEF KİTLE: [duyulamaz]? DAVID MALAN: Bir kez daha. HEDEF KİTLE: Bilgisayarın adresi. DAVID MALAN: bilgisayarın adresi. Yani tam olarak doğru değil. Her çıkıyor internet, bilgisayar, ve bu günlerde, her telefon senin senin sırt çantası içinde cep ve tablet, Bir IP adresi, internet var protokol adresi, hangi tanımlayan benzersiz bir adres o tüm internet boyunca. Şimdi, bu beyaz bir parçasıdır Dünya aslında, çünkü yalan IP adresleri tükeniyor. 

Bu yüzden kullanmaya başladıktan sonra Özel IP adresleri. Ama bir anda bu konuda daha fazla. Ama bir IP adresi düşünebilirsiniz senin posta servisi cadde gibi adresi. Biz Maxwell örneğini kullanmak ettik Dworkin, CS binası, Uygulamaya geçmeden 33 Oxford Street Cambridge, Kütle, 02138, ABD. Bu dünyada eşsiz adresidir. 

Benzer bilgisayarlar yapmak benzersiz adresleri var. Onlar sadece ne Biraz farklı-bak Bir sayı bir sayı nokta nokta Bir numara bir numara nokta. Ve herkes aslında biliyor ne sayıların geçerli aralık Bu karma her biri için? Evet. 

İZLEYİCİ: 0-255? DAVID MALAN: Kesinlikle. 0-255. Ve hatta eğer bilmiyordum Bu, artık, bir sonuç çıkartalım kaç bit temsil etmek için kullanılır daha sonra bu sayıların her biri? Sekiz görünüşte nedeniyle Eğer güvenebilirsiniz yüksek 255, yani 8-bitlik bir değerdir. Yani toplamda, bir IP adresi 32-bit. Yani hızlı yönlendirme matematiksel sonuç, kaç olası IP adresleri Daha sonra, dünyada var? 

Yani 8 artı 8 artı 8 var ve 8, bu nedenle bu 32 bitleri. Ve biz her zaman söylediğim 2-32 kabaca? TAMAM MI. Bu bir tarla olacak. Dört milyar. Ve biz hafta içinde bu konuda konuştuk Biz telefon kitaplar hakkında konuştuk sıfır sayfaları çılgın numaraları ile. Ama tür var olduğunu IP sonlu sayıda giderir. Ve olsa bile dört milyar bir sürü gibi görünebilir, biz insanlar olmuştur Epeyce tüketen Bunlardan bizim sunucuları için ve cihaz ve böyle devam eder. 

Yani bu aslında bir sorun haline gelmektedir. Şimdi, olması eğilimi Ne IP kimin arkasında düzeni. Örneği, bir çok Harvard'da bilgisayarlar başlangıç ​​benzersiz adresleri Bu iki değerden biri ile. MİT, benzer, bir önek vardır. Ve şirket ve üniversitelerin bir çok kendi benzersiz önek. Ve bizim ev için bize daha sonra en İnternet bağlantıları ve benzeri, bazı önek Comcast paylaşmak veya böyle birinin kendi olur. Ve bu söylenecek tek olduğunu eğer Kampüste çoğu bilgisayarda baktı muhtemelen bir IP olurdu Bu gibi görünüyor adresi. 

Şimdi de zaman zaman görebilirsiniz Bir IP adresi böyle başlar. Aslında, size herhangi büyüdü eğer Evde internet erişimi, ve yeterince hiç vardı etrafında kurcalamak teknik meraklı Kendi bilgisayar ayarları, Muhtemelen bunun yerine daha fazla gibi görünüyor bir adres gördüm 10 ya da 172,6 ile başlayan bu, 192.168, ya da bunların bir ya da varyantları. 

Ve bu sadece dünya demektir numaralarının bir sürü kenara ayrılır yani, özel olarak Eğer, evinizde kullanabilirsiniz hatta bunları kullanabilirsiniz senin kampüs ve şirket içinde, ama onları kullanamazsınız Büyük internette. 

Ve bu yüzden bu özel IP'ler bir çözelti olmuştur emin doğru en az bu kadar Bütün dünya söz konusu olduğunda kadarıyla, biz birçok IP adreslerini kullanarak değiliz. Ama en azından, biz, bizim kendi kampüs, birçok IP'ler gibi oldukça fazla var İstediğimiz gibi. Ama kimin umurunda? Tüm bu ilgisi nedir İnternetin gerçek kullanımına? 

Peki, bir göz atalım belki burada basit bir resim. Her iki aracılığıyla bana izin ver Ekranda bu kadar. Ve burada benim el yazısı affet. Ama biz kendimizi düşünüyorsanız Burada bu küçük dizüstü olmak yerde kampüs, bu gün o Wi-Fi vardır. 

Ancak geçmişin ve eğer Doğru adaptörü bulmak, bir ethernet kablosu olabilir hangi benzer izin istiyorum Eğer cihazın çeşit bağlanmak. Ve bu çağırabilirsiniz şeyler herhangi bir sayı. Ama ben go ahead ve bu arayacağım, şimdi, nasıl bir erişim noktası hakkında? 

Yani bu benim laptop. Bu benim AP, veya erişim noktası, ve bu bazı kablosuz cihaz, değil aksine olanlar bu Harvard Tüm tavanlar üzerinde bulunmaktadır ve kampüs çevresinde duvarlar yanıp sönen ışıklar var ve ne sizin dizüstü bilgisayarlar olduğunu kablosuz konuşmak için kullanılır ağın geri kalanı için. 

Peki nasılsa bu laptop konuşuyor duvara o şey, yemek salonunda, veya başka bir yerde. Şimdi, bu arada, bu erişim noktası Kampüste başka bir şeye bağlı. Ve muhtemelen bir şey bir anahtar olarak da bilinir. Ve onlar çok daha ilginç bakmak Sadece bu kutu diyagramlar daha. 

Ama her nasılsa, o şey Bir anahtara bağlı. Ve sırayla, her nasılsa Bu anahtar bağlanır Muhtemelen bir var bir cihaza büyük bit, bir yönlendirici çağırdı. Sonra, bu arada, Harvard bağlanır Tüm internet hangi Biz burada bu bulut gibi çekersiniz tellerin bir dizi ile veya kablosuz teknolojisi. 

Peki arasındaki adımları bir sürü var Beni ve dünyanın geri kalanı. Ve gerçekten de, hatta içinde Burada bu resim, diğer bazı sunucular vardır veya hizmet dahil. Ve ben sadece çizmek için gidiyorum Bu biraz soyut sadece biz var ki Bizden önce kısaltmalar. 

Bir DHCP denir. Ve başka biri biraz daha ilginç bugün için, DNS denir. Peki bu şekilde olan sunucular benim bilgisayar erişilebilir de. Şimdi, en kızdırmak edelim jargon dışında biraz. Yani erişim noktası Sadece bu kablosuz cihaz sık sık antenlerle aslında Eğer bir kablosuz konuşalım. Evde, sen diyebilirsiniz Bu bir ev yönlendirici. Bu, Linksys, ya da Apple tarafından yapılan olabilir D-Link, veya şirketlerin herhangi bir sayı veya. Bu da, bağlı olduğu bir çeşit anahtara. Ya da eve, Wi-Fi nedir Cihaz muhtemelen yerine bağlı? Muhtemelen değil çünkü Bütün bu ekipmanı kendi. Evet. Eve kablo modem veya DSL modem Eğer Verizon veya Comcast var ki, Bu taşıyıcıların veya bir. Yani bu karmaşıklık tüm düşünüyorum Bir üniversite destekleyici olarak ya da gerçekten Comcast gibi bir iş. Ve gerçekten, malzeme Bu evinizde var Bu tarafta muhtemelen çit artı belki Bu ev tek tek route-- Bu kablo modemler veya DSL vardır onlar sağlayabilir modemler. 

Yani anahtar ile sadece bir cihazdır Bunun veri krikolar bir sürü. Aslında, size haber olduğunu hatırlayacak olursak Raporda, biz büyük ekranda oynanan Birkaç hafta önce nerede biz Kabuk şok bahsediyorduk, ve bu ne kadar kötü? Ve bu vardı Kabloların fotoğraflar ve krikolar, ve teknik bakmak şeyler? Bunlar sadece aptal anahtarları olduğunu sadece internet bilgisayarları birbirine bağlar Bunların içine kabloları takarak. 

Böylece tüm switch var. Şimdi, bu cihazlar olsun Biraz daha ilginç. DHCP. Etrafında dürttü ettiyseniz senin Bilgisayar evde ya da kampüs, Bu kısaltma görmüş olabilir. Herkes bir DHCP sunucusu nedir biliyor mu? Dinamik ana bilgisayar yapılandırma protokolü? Bir şey değil tür Gerçekten yazmak gerekir. DHCP. Herkes hiç? Tamam. Yani hikaye sarma edelim. Eldeki burada hikaye esas ise benim benzersiz bir adres olması üzerine Dünyada, bir IP adresini, Bu nereden geliyor? Geçmişin olarak, ne zaman Eğer, kampüse var Eğer gerçekte birine sormak vardı Harvard benim IP adresi ne olmalıdır. Ve el olur Bilgisayarınıza içine yazın. Ama son zamanlarda, teknolojiler , dinamik için izin var DHCP, sadece bir IP adresi almak Eğer kablosuz kampüs takın ya da bir kablo ile. Yani DHCP sunucusu, sadece bir sunucu Bu bilgisayarınızı benzersiz bir IP verir adres, biraz rasgele ya da bazı algoritması ile. Ama eğer geri düşünüyorum Birkaç hafta ya da birkaç yıl, İlk kayıt olduğunuz zaman Kampüste bilgisayar, Eğer Harvard söylüyordun, yetki Beni bana bir IP adresi vermek. Şimdi almak için başlar bir DNS Biraz daha ilginç. Alan adı sistemi. Herkes bir bıçak almak istiyor mu Bu şey burada ne? 

Bir ya da daha fazla sunucu olduğunu bu oldukça basit bir görevi gerçekleştirmek Önemli tür. Evet. 

İZLEYİCİ: [duyulamaz] URL'leri çevirir. DAVID MALAN: Evet. Bu IP URL'leri çevirir adresleri ve tersi. Bu, tüm sonra, düşünün Web sitesinde gittiğinizde, Eğer facebook.com gibi bir şey yazın, veya google.com, ya harvard.edu, kesinlikle yazdığınız hiç büyük olasılıkla bir sayısal IP adresi. 

Ve neden nedeni düşünebilirsiniz. Geri gün içinde, hatta Şimdi bir ölçüde, Bir telefon yaptığınızda Bir şirkete çağrı, onlar gerçekten kendilerini satın almak zor deneyin aslında kelime vardır bir 800 sayı o, 1-800-toplamak falan gibi Bu gibi Unutulmaz olacak şekilde insanlar ne hatırlamak zorunda değilsiniz C = O-L-L-E-C-T aslında genişler. Yani biz bu gördüm Geçmişte sezgisel. Ve gerçekten de, bu ne IP adresleri bulunuyor ve biz ana bilgisayar adlarını arayalım ne veya tam alan adları bizim için yapmak. Bu adres sunucularına bizi tanır kelimelerin yerine numaralarıyla. Peki aslında biz yapmak Bu dönüşümü görmek. Ben önde gitmek için gidiyorum ve bir programı açmak. Ben sadece devam gideceğim ve bir terminal penceresi açın. Ve ben önde gitmek için gidiyorum ve Bir DNS sunucusu ne göstereceğim. Ben istedim Örneğin, görmek için IP adresi Facebook ne, Ben bir terminalde yazabilirsiniz bu-- gibi istemi ve hatta bunu yapabilirsiniz Cihazınızın içinde. Ve bu arama facebook.com var. 

Ve ben bir sürü şey görüyorum. Bu ilk yanıt Harvard'ın DNS server-- Ben ettik o resim Orada çizilmiş. -Öyle en bana o Facebook'un IP adresi bu görünüşte. Bu yüzden bana öncesinde gidelim ve Bu 173.252.120.16 kopyalayın. Ve benim Mac Chrome'u açalım. Ve beni http gidelim: // ve yapıştırma o IP adresi ve Enter tuşuna basın. 

Ve gerçekten, ben Facebook kendimi buluyorum. Yani bir şekilde bu dönüşüm, Gerçekten, oldu. Ben tekrar yapmak Ve eğer, diyelim , www.google.com nslookup'ı yapmak. Ben yanıtların bir sürü geri almak. Ve gerçekten de, farklı şekillerde var şirketlerin bu uygulamaya söyledi. Bazen, dünyayı anlatmak Onlar bir IP adresi var. 

Ama bu bir IP adresi çözüldü alır veya birden çok sunucu eşleştirilmiş. Veya Google durumunda, Onlar dünyaya anlatmak, IP adreslerinin bir sürü var. Dizüstü konuşmak hoş geldiniz Bu sunucuların herhangi birini başvurun. Yani bütün gidiyor oldu Kaputun altında üzerine. 

Eğer yazdığınız www.google.com zaman girin tarayıcınıza, tarayıcınız, ve, Mac sizin işletim açmak OS veya Windows veya Ubuntu Linux, ne yakındaki DNS sunucusunu sormak Bu sunucunun gerçek adresi. Geçen cihazın Çünkü Bu resimde, bir yönlendirici, Amacı, bir olduğu Hayat, rota bilgileri için Rota tabiri caizse paketleri, dijital bilgi zarflar gelen sıfır ve olanları içeren kökenli hedefe gönderen, alıcıya. 

Ve böylece bir yönlendirici yolları şeyler. Peki neden bu tüm özellikle ilgili? Peki, bir göz atalım nasıl bu kullanılmış olabilir. Ben burada var olduğunu varsayalım Rob Boden bir resim. Yani istediğiniz varsayalım Rob Boden Bu resim gönderin arka Dan ile konferans salonu. 

Yani bir bilgisayar duyuyorum benim laptop, ve Dan gibi internette bazı diğer bilgisayar olduğunu. Ve ben bir paket göndermek istiyorum Ona benden bilgi. Bu soruyu, nasıl yapmam yalvarır Aslında rota ona bu paket. Peki, insan açısından, ben, söyleyebilirim hey, Dan bu geçebilir? Senin 

Ve sonra, bir demet Muhtemelen geri geçerdi ileri geri ve ileri kadar Sonunda Dan üzerinde yolunda yapar. Ama bu biraz belirsiz olduğunu. Bilgisayarlar muhtemelen gerekir Biraz daha metodik olmak. Yani muhtemelen, Dan, bir IP adresi vardır. Yani yapmalıyım gerçekten ne gerektiğidir Örneğin, boş bir zarf almak böyle. Ve ben bilmiyorum Dan IP adresidir. 

Ben sadece gidiyorum Dan'in IP olarak genelleme. Ve ben bu koymak için gidiyorum Benim Zarfın tarla. Ve bu arada, ben bir IP adresi var. Bunun ne bugün önemli değil. Yani sadece söylemek için gidiyorum Benim Orada arka köşesindeki IP. Ve sonra, ben devam edin ve koymak için gidiyorum Bu zarfın içinde bu resmi. 

Ve sonra, size her muhtemelen, internet yönlendiriciler gibi, tarafından önceden edilmiştir genellikle ya da bazen insanlarda Otomatik algoritmaları tarafından olduğunu bilmek Dan IP adresi 1 ile başlıyorsa, bu şekilde gitmeli. Dan IP adresi ile başlıyorsa 2, öyle gitmeli. Belki bir 3 bu şekilde gider. Belki bir 4 bu şekilde gider. Ve bu aşırı biraz var. Basit ama genel bir fikir. Bu routers-- Her orada olabilir gibi birçok benim ve Dan arasında 30 gibi olacaktır. e-tablonun çeşit --have Onların anısına içinde, Bir veritabanı tablosu, sadece diyor ki, Bu gibi görünüyor IP adresi, Bu yol gidiyor. Görünen bir IP adresi Bu gibi bu şekilde gider. Ve o yapar nasıl Oldukça basit kararlar. 

Ama bu yönlendiriciler yapmak çıkıyor potansiyel bundan daha fazla bir şey. Onlar bilgisayarları izin garanti teslimat, en azından yüksek olasılıkla. Yani, çok bile, duymuş olabilir oldukça bakımlı ya da merak asla ne, sen duymuş olabilir Bu kısaltma ile bir şey. En için buraya geri dönelim Sadece bir an ve bu yukarı çekin. 

TCP, iletim kontrol protokolü. Sadece başka teknik bir yolu Başka bir teknolojiyi açıklayan Bu internet kullanılır. Bu nedenle, IP, internet protokolü adreslemek için kullanılır. Bazı standart olduğunu Dünya söyledi ile geldi Eğer, Dan için bir IP adresi buraya koymak ve kendiniz için burada bir IP adresi, ve daha sonra bazı koymak Bir zarf içinde bilgi. 

Ama TCP başka teknoloji, IP ile bağlantılı olarak kullanılır. Ve gerçekten de, sen ettik eğer hiç önce bu kısaltmalar görülen, muhtemelen gördüm TCP IP çizgi hangi sadece İnsanlar onları biraraya kullanma eğiliminde anlamına gelir. Eh, TCP tür o sağlar çünkü serin Eğer olasılığını artırmak için veri aslında o Benden Dan almak için gidiyoruz. 

Aslında, internet çılgın bir yerdir. Hiçbir garantisi yok ki Verileri bu şekilde gönderirseniz gitmek için gidiyor bu şekilde sonraki sefer. Öyle ya bu şekilde gidebilir. arasındaki en kısa mesafe İki puan zorunda değildir düz veya aynı hat. 

Sizin Üstelik, bazı adamlar hataları yapmak olabilir ya da boğulmuş olsun Birçok zarflar yolunuzu geliyor. Yani sadece gidiş vazgeçmek ve tam anlamıyla Bunlardan bazıları bırakın katta zarflar. Ve aynı şekilde veri olabilir yönlendiriciler tarafından internette düştü. Yani azaltmak için Bu oran, ben gidiyorum benim küçük güvenliğini almak Burada makas ve Rob kesti içine, en, dört diyelim adet, dört segment. 

Ve şimdi, ben önde gitmek için gidiyorum ve bir bilgi daha katmak Bu zarfın üzerine. Ben 4 gibi bir şey, 1 söylemek için gidiyorum. Yani şimdi, benim son zarf, at en azından ilk, bu gibi görünüyor. Ben önde gitmek için gidiyorum ve burada bu bir tane koyun. Ve günlerin hatırına, ben gidiyorum aynı 4 2 olarak başkalarını etiket, 4 3, 4 4. 

Yine, içinde Dan IP adresi ile Bunun benim IP adresi ile ön arka sol, ama ben Henüz göndermek mümkün değildir. Çıkıyor Çünkü internette bu, sunucular birden şeyler yapabilirsiniz. Aslında, hepimiz web kullanabilir biraz, dünya çapında ağ, http: // ne olursa olsun. Ama diğer var internet hizmetleri. Ne bazı diğer hizmetler çeşit vardır kullanıcı, tüketici dostu hizmetler yanında akla bahar Bir web tarayıcısı türü program? HEDEF KİTLE: E-posta. DAVID MALAN: E-posta. TAMAM MI. İyi. Başka bir nedir? HEDEF KİTLE: Sohbet. DAVID MALAN: Yani ister, sohbet Skype, ya Gchat, ya da bir şey var böyle. 

İZLEYİCİ: Depolama. DAVID MALAN: Yani bir tür depolama hizmeti, kesinlikle. Dropbox gibi bir şey, veya kutu veya benzeri yer alır. Yani farklı var internet hizmetleri. Ve bu, o Dan çıkıyor O gerçekten bir bilgisayar ise, özel olmak zorunda değildir hayatta bir şey. O aslında birden fazla şey yapabilirsiniz. Ve gerçekten de, o bir e-posta sunucusu olabilir. O bir web sunucusu olabilir. O bir sohbet sunucusu olabilir. 

Ama önermek gibi görünüyor Dan bilmek gerektiğini peşin nelerdir Bu mesajların içeriği. Bu onu yolluyorum bir web sayfası mı? Ben onu yolluyorum bir e-posta mı? Bir anlık mı mesajı Onu yolluyorum? Yani biz bir daha parça ihtiyacınız Bu zarfın üzerine bilgiler Böylece Dan, ne zaman o Bu zarf alır, Program görüntülemek için kullanmak bilir. 

Bir tarayıcı mı? O Google'a mı? O Skype mı? Yoksa Outlook veya bazı olduğunu tamamen başka bir program? Ve böylece, TCP geliyor Sadece bir insan kongre. Dünya birkaç yıl verdi önce benzersiz tamsayılar ilişkilendirmek En popüler hizmetleri ile. 

Bir Dosya Aktarım Protokolü denir, FTP, bu olsa biraz şimdi tarihli. Ama onun benzersiz tanımlayıcı 21'dir. Giden e-posta için SMTP, eşsiz tanımlayıcı sırf 25 olduğunu. DNS, şey, hakkında daha önce konuştuk kendi sorguları numarasını 53 kullanır. IP nedir gibi google.com adresi? 

Ve şimdi, daha tanıdık bir noktada yerde olabilir belki sayı 80 ve 443 görüldü. Bu benzersiz HTTP için tanımlayıcılar, Hangi dil yakında kullanılan görürsünüz web trafiği arasında için tarayıcılar ve sunucular. Ve 443 için bunların güvenli sürümü. 

Peki son bir ayrıntı Ben Benim zarfa koymak için gidiyor Ben gitmiyorum ki Sadece Dan IP bu göndermek. Ben, söylemek göndermek için gidiyorum : 80, ben göndermek çalışıyorum ne varsa Ona bir web sayfası, web sayfası Bu Rob Boden resmini içeriyor. Yani aynı yapacağım bu zarflara bir şey. 

Ve sonra sonuçta, ben damla gidiyorum En yakın router ile bu kapalı, o kabul yönlendirici mutlaka olmayabilir Aynı patikayı her zaman ayırın. Aslında, ben olabilir İlk paket, bu şekilde gidiyor. İkinci paket bu şekilde gidebilir. Üçüncü yönlendirme başlar packet--. Buraya gitmek --might. Ve teorim bunu devam edemez. Bu paketlerin Teorik olarak, dört sonunda rota kendi yolunu gerekir, Ancak verimli veya verimsiz, arka tüm yol. 

Hangi noktada, Dan, üzerine At makbuz, onları yenilemek olabilir Komik bir şey on-- dayalı, hepimiz ne sonuç burada biliyorum olacak. Dan Rob bir resmini almak için gidiyor. Ama bunu nasıl çalıştığını görelim. Peki, daha doğrusu, Dan gidiyor Rob bir resmin parçası olsun. Çok iyi. Herkes bugün katılan ediyor. Tamam. Dan bu almaya başlar Yani paketler, en bir soru soralım. Ne sizden biri tembel alırsa, aşırı, kötü niyetli, ya da sadece güç kapalı ve bir ya da daha fazla paket Dan bunu yapmaz? 

Nasıl Dan o değil mi biliyorum gidiyor Dört segmentleri birini alırsınız Onu gönderdi? Sadece sezgisel, biz ne yapabiliriz? Evet? 

İZLEYİCİ: [duyulamaz]. DAVID MALAN: Kesinlikle. Ben ettik Çünkü benzersiz onları sayılı ve Ben Belirtilen kaç orada segmentleri olmalı, o gelen çıkarabiliriz , var ise, segmentler o aslında kayıp. Ve TCP bilgisayarları ne söyler yapmak, bilgisayar varsa, Mac OS gibi, Windows ve Linux desteği ve, yaptıkları TCP, anlamak TCP belgelerine esas Dan bana göndermesi gerektiğini söylüyor Bir mesaj sırt, hey, David söyleyerek Ben, 4 paket sayısını 1 kaçırıyorum veya 3 4, bu hangisi. 

Ve sonra, benim işim almaktır Rob bir resim, daha sonra bugün için ekstra sahip olan sizinle birini almak isterseniz, ve sonra o segmenti yeniden olabilir Rob tüm yolu geri. Gibi 

Yani kadar basit bu mekanizma, yani, ne hemen hemen her zaman oluyor edilir Eğer internette bir şey yapmak Özellikle bunlar için hizmetlerin en popüler. Diğer protokoller vardır, TCP yanı sıra diğer teknolojiler Bu biraz farklı çalışır. Ama hizmet çok biz genellikle Bu protokollerin güveniyor aslında kullanın. 

Peki Dan, aldın Orada tam resmi? Evet. Biz arka Rob yeniden birleştirilen olması. Yönlendiriciler çok teşekkür ederiz. Aslında istiyorum, varsayalım aramda yönlendiriciler görmek ve MİT, çok gibi çocuklar vardı Benimle ve Dan arasındaki yönlendiriciler. 

Peki, yerine nslookup ad sunucusu arama için, Ben bunun yerine iz rota, yazabileceğiniz aslında ne diyor yapacak. Ve ben yapacağım ve dash 1 ile sessiz mod. Bir komut satırı argümanı var Sadece söylüyor, bu deneyin bir kez ve birden çok kez. 

Ve şimdi, ben www.mit.edu yazın gidiyorum. Şimdi, çıkış oldukça hızlı ve şifreli. Ama bu konuda düzgün ne Bu dizilerin her bir esas olarak temsil eden bir Bu seyirci öğrenci Bana ve MİT arasındaki yol olsaydı. Eğer burada görmek ne ilk, ise Ben yazdığınız alan adı, veya tam etki alanı düzgün denir olarak adlandırın. 

Ve bu görünüşte Www.mit.edu IP adresi. Benim bilgisayar benim için anladım. Bu burada bir sözdür biz sadece gidiyoruz 30 şerbetçiotu içinde MİT ulaşmaya çalışın. Daha fazla olmamalıdır Benimle ve Dan arasında 30 öğrenci. Ve şimdi, bu satırların her biri kelimenin tam anlamıyla bir yönlendirici temsil Benimle ve Dan arasında, tam anlamıyla adamlardan biri. 

Ve böylece bu görünmüyor Bir isim, bir etki alanı adı var. Bu sadece bir IP vardır. Ve sadece 0.662 milisaniye sürdü ilk yönlendirici benden olsun. Bir sonraki değildi o kadar uzakta. Sadece bir tane aldı milisaniye oraya. Ve şimdi, minnetle, işler biraz daha kullanıcı dostu olsun isimleri ile şifreli olduğu ama biraz daha söylüyorum. 

Bu görünüşte bir yönlendirici Harvard'ın ağının çekirdeği, yer sadece insanların anlattı çünkü Bu, Bilim Merkezi, SC. Ve GW için sadece bir kestirme gösterimde olan yönlendirici ile eşanlamlı geçidi. Yani bu biraz sistem Yöneticinin üst simge yolu sunuculardan biri adlandırma Bilim Merkezinde. 

Bu arada, bu sunucu görünüşte Kablonun bir tür ile bağlı lakaplı oluyor başka bir yönlendirici Sınır kapısı bir çizgi bu numaraları demek ne olursa olsun bir şey. Ve sonra, görünüşe göre, Harvard bir bağlantısı vardır başka bir milisaniye bulunuyor uzakta bir şey kuzey kavşak olarak adlandırılan hangi bir ortak peering noktası Harvard gibi büyük yerler arasında nerede kablolama çok gider ve bağlantıları veriyor Farklı kurumlar arasında. 

Altıncı adım, ne yazık ki, geçerli bir adı yok. Ve yedi ilginç olur adım. Ben bunların çoğu ne anlama geldiğini hiçbir fikrim yok. Ama NY bana dışarı atlamak yok. Ve muhtemelen ne anlama geliyor? Hatta teknik değil. Sadece New York. Peki gerçekten ne ortak insan var Kongre garanti değil ancak ortak kongre adı yönlendiriciler için şehir veya havaalanı doğası gereği onlar yakın konum kodu. 

Bazı olasılıkla Yani, Bu yönlendirici sayısı yedi New York'ta, gerçekten, muhtemelen. Ve bu doğrular gibi görünüyor Bu varsayım o çünkü Altı milisaniye yerine sadece bir ya da kampüste burada bir şey. Ama şimdi, bu hesaba katmalı Sağ Megabus veya etajer üzerinde, dört, beş, altı saat sürebilir Burada New York'a gelen bir insan olsun. 

Bunu bir veri parçasını almak için sadece altı milisaniye sürer eğer Dan bana bir paket almak için New York'ta tüm yol vardı. Sonra nihayet, bu görünüşte www.mit.edu için asıl etki alanı adı. Onlar görünüşte ettik kendi web sunucularını dış kaynaklı anlamına Akamai adlı bir şirkete Bazı diğer şirket kendi sunucuları çalışır. Görüyorsanız Ve bu yüzden Orada garip bir şey. 

Peki, bu kez daha yapalım. En önde gidelim ve bir iz yapmak Dostumuz Profesör Nick rota Bir var Stanford'da Parlante Sunucu nifty.stanfor.edu çağırdı. Girin. Ve şimdi, biz muhtemelen göreceğiz Biraz daha uzun bir yol Bu birkaç şehirler geçer. Yani burada bu isimsiz Burada Harvard sunucuları. Biz, Harvard çekirdek konum Harvard sınır geçidi, kuzey kavşağı, her yerde bu. Ve şimdi, bir gidiyor Biraz daha ilginç. O yönlendirici tahmin ediyorum sayı sekiz ne şehir içinde? HEDEF KİTLE: [SESLER interposing] David MALAN: Chicago, muhtemelen göre Bunun üzerine, burada bu şey dayalı. Ve şimdi, belki Salt Lake City var Belki Los Angeles burada, ve sonra LAX, yep, bu muhtemelen LA alt gereğidir. Sonunda kadar, gider Güney Kaliforniya Kuzey Kaliforniya kadar tüm yol Stanford Palo Alto olduğu için. Yani oldukça serin. Ve en fazla bu bir adım atalım. Görünüşe göre olur Size 82 milisaniye almak Eğer olsaydı Dan bir mesaj göndermek için California yerine New York. En birşeyler yapalım iz yolları gibi, bir için www.cnn.co.jp girişimi CNN web sitesinin Japon versiyonu. Ve şimdi, biz hala konum Boston şu anda görünüyor. 

Bir kaç sunucuları altı ve Sekiz yanıt vermiyor onlar biraz özel davranıyorsun çünkü. Ama sonunda, var gibi görünüyor ilginç bir şey arasındaki oluyor, en söylemek yedi ve dokuz çekilsin. Ne muhtemelen arasında Yedi ve dokuz ve kesinlikle yedi ve adım 17 arasında? Büyük bir sıçrama var süreyi veri birinden gitmek için alıyor Bu yönlendiriciler bu şerbetçiotu, biri başka. 

Yani oran bir yerde vardır Burada, muhtemelen orada, Özellikle burada, muhtemelen var su, çok büyük bir gövde olduğu Bazı trans Pasifik veya trans vardır Aslında gerektirir Atlantik kablosu Verilerin daha fazla zaman başka bir noktadan olsun. Fakat yine de, saat hayal o Japonya'ya sinek alacaktı. Burada, yaklaşık 200 milisaniye, boom, senin mesajı aslında orada. Yani etrafında oynayabilir Bu cihaz üzerinde ya da Windows veya Mac OS biraz farklı komutlar. Bazen, bu yıldız alacak, satır altı ve sekiz gibi hangi Sadece yönlendiricileri demektir değil yapılandırılmış size cevap vermek için Gizlilik aşkına. Ama genelde, bu tekniği Aslında, çalışacak. Çıkıyor Yani 

çok başka var araçlar gizlenen sulu bilgiler Her gün için verilen almak olduğunu. Yani örneğin, aldığınız takdirde Bir e-posta, açıkçası biraz sizin gibi sorgulanabilir son zamanlarda olabilir kökenleri, asla ettik eğer Gmail arayüzü baktı o olsun, önce üniversite arayüzü için veya kişisel bir, Gördüğünüz olabilir sizin Bu gibi bakıyor gelen kutusu. 

Ve aslında, bu bir e-posta olduğunu Ben malan@harvard.edu, gönderilen, jharvard@cs50.harvard.edu için Bu sabah sadece bu yüzden bir ekran görüntüsü alabilir. Ama hepsi, çıkıyor Gmail'de bu sefer, o küçük üçgen var sağ üst doğru Orada Harvard sorguç yanında eğer Eğer Göster Orijinal tıklayabilirsiniz tıklatın. Bunu yaparsanız, aslında görürsünüz Çok ezoterik bilgi demet zaman damgaları, ve IP gibi adresleri ve alan adları. 

Ama, bakın kısa olacak, Tüm bu zaman sahip başlıklar Her ve her vuruldu Eğer e-posta göndermek ve almak. Ve bu insanların can bu başlıklar var bilgisayar bilimcisi veya başka kullanın, Aslında ile anlaması için Bazı olasılık nerede ve kime bir e-posta aslında geldi. 

Aslında, biz konuşacağız nasıl e-posta hakkında daha sonra hafta kendisi oluşturulabilir programlı hangi çok iyi bir şey, bir web sitesi için Bu kullanıcılara e-posta göndermek istiyor. Ama biz ne kadar önemsiz de göreceksiniz o birinden e-posta oluşturmak için başkasına, aslında sürece başlıkları doğrulamak için biliyorum. Ve hatta bu bir kaybetme olan önerme bu gün. 

Bahsedilen So, en bir katman yukarı gidelim. Biz IP ile başlayan bizim için paketleri adresleri onlara benzersiz adresleri verir. , Kısa TCP, en azından teslim veya garanti tarafından bunların olasılığını arttırır segmentler, 1 ya da 4 gibi şeyler ekleyerek, 4 2, 4 3 ve 4 4. 

Ve şimdi, en üst tabaka izin başka protokolün. Bütün bunlar vardır protokoller, bilgisayar sözleşmeler dikte ki nasıl iki bilgisayarların birbirleriyle konuşmak. HTTP son olarak bugün, köprü aktarım protokolü. Ve bu protokol Bu web tarayıcıları Web sunucuları konuşurken kullanabilirsiniz. 

Peki böyle bir tarayıcı yukarı çekin Krom veya IE veya Firefox ya da Safari, ya da her türlü, ve bir şey yazdığınız gibi facebook.com ve Enter vurmak, değil sadece ilk bilgisayarınızı yapar Neye facebook.com tercüme? Bir IP adresi. Daha sonra, daha sonra gönderir converts-- Bu IP adresi söyleyerek mesaj, Bana bugünün sayfasını vermek veya vermek Bana Facebook oturum açma ekranı. Zaten giriş eğer 

Ya vermek benim zaman çizelgesi varsayılan görünümü. Yani HTTP söylüyor. Ve daha halk dilinde, bir web olmadığımı Sunucu ve adınız ne mudur, Yine? 

İZLEYİCİ: Margot. 

David MALAN: Margot bir web Sunucu ve ben, bir web tarayıcısı değilim ve ben sadece gözlerimi almak istiyorum Margot gelen zaman çizelgesi, margot.com, Ben David değilim, merhaba, söyleyebilirim. 

İZLEYİCİ: Merhaba, ben Margot değilim. 

DAVID Malan: Ve sonra yanıt vereceğini Bana ek bilgi ile. Yani biz bu aptal insan var instance-- için kongre teşekkür ederim. birbirlerinin ellerini sallayarak --of. Ve bilgisayarların aynı fikrim yok Nerede bir tarayıcı gibi bir istemci, bir şeyler yapmak için bir sunucu sorar onun adına. 

Ve işte örneğin bir resim, değil. Sol tarafta bir bilgisayar laptop, masaüstü, ne olursa olsun, hatta bir telefon. Ve sağda çok olduğunu Bir sunucu görünümünü tarihli. Bunlar genellikle küçük görünüyor bu gün ve seksi. Ama nokta sadece olduğunu iletişim çeşit var istemci ve sunucu arasında. 

Ve anlamda müşteriler Bir restoranda birisi ve garson veya garson, bilgisayarlar ile aynı fikir. Müşteriler ve sunucular, bir bilgi için sorar bir bilgi ile yanıt verir. Şimdi, nasıl bunu yapar bilgi geri geldin? Peki, bu düşünün. Get varsayılan tür yol-- ve bir süper basit bir terim. -Öyle ne kadar bir tarayıcı dikte bir sunucudan bilgi alır. 

Diğer bir deyişle, yerine sadece daha becerememek-ily Margot elimi uzanan, Ben gerçekten bir tarayıcı olsaydı, ben Zarfın iç şeyler olur, Ben daha önce Ramiz'in Fotoğraflı yaptığı gibi, bir kelimenin tam anlamıyla diyor metinsel mesajı Böyle bir şey, alma / http / 1.1hostwww.google.com ya margot.com veya ne olursa olsun Sunucunun adı ne olabilir. Ve sonra, nokta nokta, diğer bazı şeyler nokta. 

Ama tam anlamıyla, içinde Zarfın olur Oldukça basit metinsel olacak Böyle mesaj. Aldıktan sonra Yani, Margot olur , açmak içeriğini okumak, ve buna göre yanıt. Şimdi, biraz var Bu örnekte olmayan açık. Ama, / almak, eğik çizgi nedir muhtemelen sadece tabanlı, atıfta ile aşinalık üzerinde Günlük yaşamda web tarama? Çizgi nedir? 

İZLEYİCİ: [duyulamaz]. DAVID MALAN: Bir kaçış dizisi. Kötü bir fikir değil ama genellikle kaçış dizileri başka bir yol gitmek. Bu genellikle bir ters eğik olacaktır. Ama kötü bir düşünce. Evet? Bir işaretçi. Ayrıca iyi düşünce ama Bu daha basit. ev dizini. Bir sabit diskin kök, tabiri caizse. Çoğumuz bu yazmayın. Ama teknik olarak, isteseydi bu gün süper uygun olması için, Eğer bir şey için gitmek istiyorum http://www.facebook.com/ gibi. 

Şimdi, dedim çoğumuz olmaz eğik çizgi yazarak rahatsız. Ve açıkçası, çoğu tarayıcılar, Krom dahil, Hatta gösteren rahatsız etmeyin Bize Slash bu gün onlar gibi sırf Basit ve özlü olması. Ama çizgi sadece gitmek anlamına gelir için www.facebook.com ve almak çizgi, sabit sürücünüzün kök, facebook.com varsayılan sayfası. Ne protokolü kullanarak? Eh, sürüm 1.1 kullanıyorsanız HTTP olarak bilinen bu şey. 

Sunucu, ya Margot-- ve bu arada, do Eğer ben bu size istimal akla? TAMAM MI. Yani biz şimdi iyiyiz. Bir ile şimdi Margot yanıtı Hangi içinde kendi zarf, benzer metinsel mesajdır. İlk satırda, evet, HTTP sürüm 1.1 konuşuyoruz. 200 Durum kodu hangi sadece tüm Tamam demektir. Ben aradığınız sayfa var. 

Bu arada, Content-Type: text / html, bu diyerek Margot'ın yarı-gizli bir yoldur, ne Talep ettiğiniz bir web sayfasıdır. Ve bu tür çok speak-- için, var Neredeyse bir değişken anlamda gibi, ama bu çok daha yüksek seviyede artık. Onun veri türü metin ancak özellikle HTML. yakında göreceğiz dil. 

Ve sonra, diğer bazı şeyler var. Yani diğer bir şeyler anlamıyla ne olduğunu Facebook ile yanıt veriyor. Yani çok bu görelim. Beni go ahead ve açalım Benim laptop Chrome kadar hangi yapmak edebilirsiniz de kendi bilgisayar. Ve ben önde gitmek için gidiyorum ve www.facebook.com açmak. Girin. Ve ben burada bu tanıdık ekran olsun. Ama şimdi, ben başka bir şey yapacağım. Ben önde gitmek için gidiyorum ve , Geliştirici görüntüle gidin. Ve Geliştirici gitmek Araçlar, sen-meli Bilgisayarınızda Chrome'da var, en azından cihazın içinde. Ben bu kaydırmak için gidiyorum Burada bir şey yukarı, ve sen Bir sürü göreceğiz Burada şifreli metnin. 

Margot içine ne koymak çıkıyor Bana yanıt olarak bu zarfın HTML olarak adlandırılan bir dil olduğunu Köprü Metni Biçimlendirme Dili. Bu bir programlama değil dil, çünkü yapamam bunu döngüler ve koşullar yoktur, ve fonksiyonlar, ve bunun gibi şeyler. Bu bir biçimlendirme dili var. Bu ise, özel bir sözdizimi vardır denilen etiketleri ve nitelikleri Bu görüntüler ne bir tarayıcı söyler Ekranın ve nasıl göstermek için. Merkezli olmalı? O cesur yüzlü olmalı? Kırmızı, yeşil, mavi? Bu bir biçimlendirme dili var. Bu ise, bir tarayıcı söyler Ekranda ne göstermek için. Yani tüm bu, kelimenin tam anlamıyla, bir HTML ve daha fazla Facebook sunucusu dışarı tükürme ve yani Krom ve IE ve Firefox var tarafından tasarlanmıştır onların İlgili yazarlar anlamak için. 

Ve aslında, bu bir var Bunun dışında biraz daha karışık. Eğer, bunun yerine görüntüle giderseniz, Geliştirici, Görünüm Kaynak, Bu aslında ne olduğunu Facebook koyuyor. Beş sıfır sırala stil için, doğru, biz eğer Bu muhtemelen en iyi olmadığını anlaması. Ama açıkçası, onlar kurtulabiliriz Eğer kadar hizmet ediyoruz çünkü eğer web sayfaları milyarlarca Günde, gerçekten Zaman ve bayt atık istemiyorum, ve para sonuçta içinde iletilmesi Yeni hat gibi şeyler karakterler ve boşluklar ve sekmeler Eğer bant genişliği için harcadığımız çünkü gereksiz ISS ile. 

Böylece gerçekten, bu kastedilmektedir bu şekilde minified edilmesi. Ama Krom ne yapıyor biziz için, o alıyor Tamamen benziyor bu HTML, Bir karışıklık ve insana anlaşılmaz, ve sadece onu biçimlendirme ediyor. O yüzden baskı tatlı var biz etrafında aklımızı sarın daha kolay biraz. Ama daha ilginç bu. Şimdi Chrome'da tıklarsanız, değil elemanları ancak şebeke, Biraz görmek için gidiyorum var günlük ekranı Bana tüm göstermek için gidiyor HTTP istekleri aslında geri gidiyoruz ve ileri bana ve Facebook ya da benim aramda ve Margot ben yaparsanız bir istek daha. 

Bu yüzden go ahead ve tıklayın gidiyorum buraya Chrome'da yeniden simgesi. Ve şimdi, bir sürü şeyler altındaki geçmiş uçtu. Ben kaydırmak için gidiyorum geri çok üstüne kadar. Ve şimdi, bu fark ilk benim tarayıcı talep Daha www.facebook.com olmuştur. 

Bu get kullanıyor Sadece demektir mekanizma metinsel dili konuşuyor biz bir an önce bir örneğini gördük. Ve dahası, o çıkıyor tepki o Facebook'tan Beni ben, yani 200 Tamam verdi Söz konusu web sayfasını bulundu. Ben bu satırda tıklarsanız 

aslında can Bu başlıklar biraz daha görmek açıkça. Bunlar uzun zaman önce daha mantıklı olacaktır. Ama benim tarayıcı gönderir fark ev sahibi gibi bilgilerin sürü, ve yöntem, ve kurabiye. Biz uzun zaman önce geri bu geleceğiz. Ve sonunda anlayacaksınız ne bir çerez aslında ve nasıl yakında onları gönderme olacak. 

Ve ne görebilirsiniz Facebook, geri gönderiyor Metnin içerik türünü içeren HTML, geçerli tarih saat, gizlilik politika, veya bunların eksikliği, ve çerez sonra, nihayet, bir numara ayarlanır ediliyor Bilgisayarınız de. Ama biz daha önce uzun olanlar dışında alay edeceğiz. 

Ama kısa, her zaman size , yıllardır artık bir web sayfası ziyaret Eğer mesaj göndermek oldum Ben bir zarf içinde gönderilen bir Margot ve Dan. Ve geri alıyorum Facebook bu gibi tepkiler. Ama dahası, varlık ne tahmin Facebook ve Google ifşa, ve herkes her zaman bir web sayfasını ziyaret? Her dış nedir Bilgisayarınız gönderme olmuştur zarf? IP adresiniz, değil mi? Başına Belki adınız se, ancak IP adresi. Ve sadece, en noktalar bağlamak edelim daha sonra servisleri, kullanıyorsanız web gibi, ya da BitTorrent, ve hayat, ve bir bilgisayar kayıt ettik Harvard gibi bir yerde, Birisi bir yerde olduğunu bilir John Harvard'ın IP adresleri bu, bu nokta Bu nokta, bu nokta. 

Ve gerçekten de, günlükleri diye bir hem tuttu olabilir Böyle kampüs, bir Comcast ağda, Verizon, ya da açıkçası, en NSA son zamanlarda öğrendim gibi, Bu hemen hemen her şeyi kaydeder Eğer internet üzerinde yaptığınız anlamına gelir. Ve biz geri geleceğiz Gelecekteki sınıf bu Bunların etkileri üzerinde tasarım kararları ve güvenlik. 

Ama gerçek şu ki, gerçekten, bir tüm bu kadar gizlilik yok. Eğer herhangi bir yerde ziyaret ettik Her zaman web üzerinde, elinizi gösteriyor ve en az IP adresini açığa. Kenara Yani korkutucu notu, biz ne yapabiliriz Bir web sayfası kediler gibi şeyler gömmek? 

Bu yüzden yanıtların bir grup var ki sunucudan geri gelebilir. Ve bu bugün tüm görmezsiniz. Ama 200 iyidir. Ve muhtemelen görmedim konum Bunların hepsi daha önce bir insan olarak. Ama muhtemelen gördüm Bunlardan en az biri. Bunlardan hangisi tanıdık olabilir? İZLEYİCİ: 404 DAVID MALAN: Yani 404. Dosya bulunamadı. Ve gerçekten de, görmek için gidiyoruz Bu programlı kendinizi. 404 Sadece, talep dosyası anlamına gelir sadece, çizgi ya da bir şey çizgi mevcut değildir. Ve bir web sunucusu genellikle Sonuç olarak, 404 ile yanıt 

Bu arada, yakında göreceksiniz Bu mesajın içeriği HTML olarak bilinen bu dil vardır. Ve bu bir süper HTML basit pasajı Bunun dışında başka bir şey yok Ekranda merhaba dünya görüntüler. Nitekim, bu üstündeki görmek bir şey belge türü olarak adlandırılan Sadece hey, diyor beyan, dünya. Bu dosya HTML içeriyor. Ve sonra, HTML sonraki biti Yazmak için gidiyoruz, o, açık bir dirsek var ve daha sonra kelime HTML, daha sonra, kapalı bir destek, ve daha sonra Açık kafa ve yakın dirsek. Yani Kısacası, aslında atalım daha mekanik bunu. , Benim cihazın içine gidelim ama her yerde yapabilirsiniz Eğer bir metin düzenleyicisi olduğunu. 

Ben önde gitmek için gidiyorum ve hello.html adlı bir dosyayı kaydedin. Ben benim masaüstünde koymak için gidiyorum Şu anda süper şeyleri basit tutmak. Ve ben yapacağım tam olarak ne ben sadece gördüm. Yani doc tipi, HTML, açık dirsek HTML. Ve şimdi, haber, ben gidiyorum preemptively tersini yapmak. Ve tersi, ben demek Aynı etiketi, yani, konuşmak ancak bir eğik çizgi ile başlar. Ve sonra, buraya, Ben söylemek için gidiyorum, kafa, her çıkıyor çünkü Web sayfası olarak adlandırılan bir kafa olan başlık gider bir şeyler Sayfanın en üstündeki, bar. Başlık sadece bir Burada merhaba olacak. Ve şimdi, ben gidiyorum Bu web sayfasına bir vücut. Yani her web sayfası vardır hem Bir kafa kontör ve vücut hangi sayfanın cesaret olduğunu. Ve burada, ben sadece gidiyorum merhaba dünya gibi bir şey söylemek. Ve ben bu dosyayı kaydetmek için gidiyorum. Ben şimdi gedit en aza indirmek ise, Biraz dosya var, bak Benim masaüstünde hello.html çağırdı. Şimdi, bu sunucu üzerinde değil ancak, aslında, Gerçekten de, bu kadar sadece burada benim kendi kişisel masaüstünde. Ama Chrome'u açın ve eğer Kontrolü vurdu O- Söz konusu kedi var. --ve benim masaüstüne gidin. 

Ve ben, orada, hello.html açmak Aslında, benim süper basit bir web sayfası. sayfamda gövde ve bu beyaz pencere Burada merhaba dünya ile organıdır. Ve başkanı başlık sayfası var sekmesinde olduğunu. Ve biz görmek için gidiyoruz süper bulunuyor yakında yanı sıra diğer sayfaları açmak için basit. Örneğin, ben gidiyorum Dağıtım bazı kod içine Bu hafta, kaynak için Yedi, ve ben gidiyorum JPEG değil açmak için hangi adam burada. Ama ben, image.html açmak için gidiyorum hangi sonuçta bu gibi görünüyor. Ama bana şimdi gedit bu kadar açalım, ve, Dropbox kaynağına yedi gitmek ve image.html. 

Bu çoğu sadece bir yakında göreceğimiz gibi yorumlar. Ama Grumpy koymak istiyorsanız Bu web sayfası içinde Kedi, başka bir açık desteğini koymak için yeterlidir, ve daha sonra anahtar kelime veya görüntü img Kısacası, daha sonra alternatif için erişilebilirlik nedeniyle metni Birisi bir ekran varsa Okuyucu ya da onun gibi bir şey. Olan Kaynak, ne Dosyanın cat.jpeg adı. 

Sonra, bunun nedeni etiketi biraz özel olduğunu, biz, eğik çizgi koymak Biz etiketi içinde, göreceksiniz. Ama sonuçta bir web Bu gibi görünüyor sayfayı. Yani kısacası, biz olmak için gidiyoruz ne web kullanarak zamanla şimdi yapıyor ve web sayfaları oluşturma sonuçta konteynerler olmak sadece gibi aptalca şeyler için görüntüler ve bağlantılar, ve tablolar, ve, madde işaretli listeler, ve benzeri ama aynı zamanda bize kendimizi vermek Bir grafik kullanıcı arayüzü, GUI, değil biz Breakout biz ne yaptığını aksine. 

Ancak bu ortam içinde, konum PHP gibi dilleri kullanarak başlayacağım, ve JavaScript, veritabanı SQL denilen dil, Bir istemci tarafı komut dosyası dili JavaScript denilen aslında oluşturmak için daha dinamik arayüzler ama Bir çok, çok daha tanıdık bağlamda. Ama daha önce, diyelim Bir bakışla bugün sonuçlandırmak, Söz verdiğim gibi, gerçekten neler oluyor internet kaputun altında kendisi. 

Bugün için şart koşulmuştur İnternet olabilir ki şeyleri aktarmak için kullanılır HTTP üzerinden web sayfaları gibi Ben Margot'ın el salladı önce çok gibi. Ama diğer pek çok var TCP ve IP kullanmak hizmetleri hafife almak Burada göreceğimiz gibi bu işin Bu film bu olacak Bugün sonuna kadar bizi. 

[VİDEO OYNATMA] 

Ilk kez -Daha tarih, insanlar ve makineler birlikte çalışan bir rüya hayata vardır. Bilen bir birleştirici gücü coğrafi sınırları. Irk, inanç, renk veya bakılmaksızın. Yeni bir çağ nerede iletişim Gerçekten insanları bir araya getiriyor. Bu Filenin Dawn. 

Nasıl çalıştığını bilmek ister misiniz? Başlamak için buraya tıklayın senin fileye yolculuk. Şimdi, tam ne Eğer bu linke tıklandığında? Sen bir bilgi akışı başladı. Bu bilgiler aşağı hareket Kişisel posta odasına Sayın IP bunu paketleri, etiketler o, ve onun yolunda gönderir. 

Her paket sınırlı boyutudur. posta odası bölmek için nasıl karar vermelisiniz bilgi ve nasıl paketlemek için. Şimdi, paket etiket ihtiyacı önemli bilgiler ihtiva eden Böyle gönderenin adresi, alıcı yıllardan olarak adres, ve o paketin türü. 

Bu nedenle, özellikle bir paket internet üzerine gidiyor, aynı zamanda bir adres alır Proxy sunucusu, için hangi özel bir işlevi vardır daha sonra göreceğimiz gibi. Paket şimdi üzerine başlatıldı yerel alan ağı veya LAN. Bu ağ bağlamak için kullanılır tüm yerel bilgisayarlar, yönlendiriciler yazıcılar, vesaire bilgi alışverişi için Fiziksel içinde binanın duvarları. LAN oldukça kontrolsüz bir ne yazık ki, kazaların yerleştirin ve olabilir. 

LAN karayolu paketlenmiş olan bilgilerin her türlü. Bu IP paketleri, Novell vardır paketler, Apple Talk paketleri. Onlar her zamanki gibi trafiğine karşı gidiyoruz. Yerel yönlendirici okur Gerekirse, adres ve Başka bir ağa paketi kaldırır. Ah, yönlendirici. Bir kontrol sembolü görünüşte dağınık dünya. 

Orada bir sistematik olduğunu, , muhafazakar, uncaring metodik ve bazen oldukça hızlandırmak için. Ama en azından, o Çoğunlukla tama. 

Paketlerin terk gibi yönlendirici, onların yol yapmak kurumsal intranet içine ve yönlendirici anahtarı için baş. Daha verimli Biraz yönlendirici, yönlendirici anahtarı hızlı ve IP paketlerinin gevşek çalış ustalıkla yol boyunca onları yönlendirme. Dijital Pinball Wizard eğer sen. 

-İşte Gidiyoruz. Burada başka bir geliyor. Ve başka var. Anne bu İzle. İşte gider olduğunu. Whoops. Arka etrafında. Selam. Orada. Orada. Sola üzerinde. Sağa üzerinde. Sola üzerinde. Sağa üzerinde. Tamamdır. İşte gidiyor. O vurur. O puanları. Bu gidiyor. Selam, bekle. Hey, dikkat et. Burada başka bir geliyor. Ah, işte başlıyoruz. 

Gibi- paketleri varmak onların hedef, onlar , ağ arabirimi tarafından yakalandı hazır bir sonraki seviyeye gönderilmek üzere, Bu durumda, kopya. Proxy birçok kişi tarafından kullanılan Orta adamın tür gibi şirketler yük azaltmak için kendi internet bağlantısında ve güvenlik nedenleriyle de. Eğer, paketleri Gördüğünüz gibi Çeşitli boyutlarda tümü, içeriklerine bağlı olarak çözülür. 

Vekil paket açılır ve web adresinde veya URL arar. Olmadığına bağlı olarak, adresi, kabul edilebilir paket internet üzerinde gönderilir. Bununla birlikte, bazı yok adresleri onayı ile bir araya Proxy, yani, Kurumsal veya yönetim kuralları. Bunlar özetle ele alınmıştır. Biz hiçbiri gerekir. Bunu yapanlar için, yine yolda. 

Sonraki kadar, güvenlik duvarı. kurumsal güvenlik duvarı iki amaca hizmet. Bazı oldukça önler internette kötü şeyler intranet etmesini. Ve bu da önleyebilir hassas kurumsal bilgi internet üzerine gönderiliyor. 

Kez güvenlik duvarı üzerinden, Bir yönlendirici paket alır ve çok daha dar üzerine yerleştirir Yol veya bant genişliği, dediğimiz gibi. Açıktır ki, sıra değil hepsini almak için yeterince geniş. Şimdi, merak edebilirsiniz, ne Tüm bu paketlere olur Hangi yol boyunca bunu yapmazlar. Peki, Sayın IP değil ne zaman bir bildirim almak Paket edildiğine zamanında alınan, o sadece bir yedek paket gönderir. 

Şimdi girmek için hazır internet dünyası, bir örümcek Birbirine bağlı ağların ağ hangi bizim tüm dünyaya yayılmaktadır. Burada, yönlendiriciler ve anahtarlar ağlar arasındaki bağlantıları kurmak. Hemen net bir tamamen Farklı ortam Eğer içinde bulacaksınız daha LAN'ınızın koruyucu duvarlar. 

Out burada, bu Vahşi var Batı, bol, fırsat bol bol keşfetmek için şeyler ve yerler gitmek için. Teşekkürler çok az için kontrolü ve düzenlenmesi, Yeni fikirler itmek için verimli toprağı bulmak kendi olanakları zarf. Ama bu özgürlük nedeniyle, Bazı tehlikeler de pusuda. 

Ne zaman seni asla bilemezsiniz edeceğiz ölüm korkunç ping karşılamak Normal isteği özel bir sürümü Bazı aptal kadar düşündüm ping pisliği masum hosts. Bizim paketleri yoluyla belki almak yol uydu, telefon hatları, kablosuz, hatta okyanus ötesi kablo. 

Onlar her zaman en hızlı yapmayız ya da kısa rotalar, mümkün ama onlar sonunda, oraya olacaktır. Bazen bu Belki de bu yüzden Dünya çapında beklemek denir. Ama her şey olduğu zaman sorunsuz çalışıyor, sen dünya aşmak olabilir beş Zaman üzerinde şapka açılır, kelimenin tam anlamıyla, ve tüm Bir yerel telefon veya daha az maliyeti. 

Hedefimize sonuna doğru, Başka bir güvenlik duvarı bulacaksınız. Bağlı olarak sizin bir veri paketi olarak perspektif Güvenlik duvarı kalesi olabilir güvenlik veya korkunç düşmanın. Tüm sen hangi tarafta bağlıdır neye, ve niyetleri vardır. 

Duvarı sadece izin için tasarlanmıştır ölçütlerini karşılayan paketler. Bu güvenlik duvarı faaliyet Limanlar 80 ve 25. Tüm girişimler diğer aracılığıyla girmek için limanlar iş için kapalı. 

Liman 25 posta paketler için kullanılır. Liman 80 giriş iken web internetten paketleri Sunucu. Güvenlik duvarı, paketlerin İçinde daha iyice taranır. Bazı paketler yapmak Kolayca gümrükten, diğerleri sadece biraz şüpheli bakarken. 

Şimdi, güvenlik duvarı memuru kolayca aptal değil, Böyle olduğunda bu ping olarak Ölüm paket denemeden kendisini gizlemeye Normal bir ping paketi. Birlikte Çekilin. Tamam. Sorun yok. Iyi günler. Çıkarın beni buradan. Hoşçakal. 

-Daha Adı geçen paketler olması şanslı kadar bunu yapmak bu kadar, Yolculuk neredeyse bitti. Bu arabirim üzerinde sadece bir çizgi kalmış web sunucusu içine alınacak. Günümüzde, bir web sunucusu çok üzerinde çalıştırabilirsiniz Bir anabilgisayar, bir web kamerası şeyler, masanızda bilgisayarınıza. Neden senin buzdolabı? 

Doğru set ile yukarı, dışarı bulabildiğim Eğer kazançlar varsa Tavuk cacciatore için veya alışverişe gitmek varsa. Bu Net Dawn olduğunu unutmayın. Neredeyse her şey olası. 

Bir tek, paketler vardır açılmış ve ambalajsız aldı. içerdikleri bilgi, bu bilgi için talebiniz olduğunu web üzerinde gönderilir sunucu uygulaması. 

Paket kendisi geri dönüşümlü. Hazır tekrar kullanılabilir ile doldurulacak İstediğiniz bilgiler, ele ve size geri yolunda göndermek. Geri güvenlik duvarları, yönlendiriciler geçmiş, ve üzerinde internet aracılığıyla. Geri kurumsal güvenlik duvarı aracılığıyla. Ve arayüzü üzerine. Web tarayıcınızı tedarik etmeye hazır bilgi istemiş. Yani bu film. 

Kendi çabaları ile memnun ve Daha iyi bir dünyada güvenen, Bizim güvenilir veri paketleri blissfully kapalı binmek başka gün batımına doğru gün, tam bilmeden onların efendilerini hizmet etmiş. Şimdi, değil bir mutlu son olduğunu. [SON VİDEO OYNATMA] DAVID MALAN: Bu CS50 için var. Önümüzdeki hafta göreceksiniz. 

[MÜZİK - KATY PERRY, "DARK HORSE"]